Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
107 postów 261 komentarzy

Bloger Sek

Sek - Polityka została wymyślona po to, aby kłamstwo brzmiało jak prawda. - George Orwell

Rosja rozpoczyna ofensywę w wojnie informacyjnej?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy Federacja Rosyjska zamierza zbudować system "manipulacji świadomością masową za pośrednictwem sieci społecznościowych" ?

 

Służba wywiadu zagranicznego Federacji Rosyjskiej ogłosiła trzy zamknięte przetargi na zbudowanie „całościowego systemu manipulowania świadomością masową za pośrednictwem sieci społecznościowych” – informuje na swojej stronie internetowej Biełsat TV, powołując się na rosyjski dziennik "Kommiersan”

Trzy projekty są ze sobą ściśle powiązane. Pierwszym etapem ma być system pod kryptonimem "Dysput", którego zadaniem ma być monitoring blogosfery i sieci społecznościowych. Według dokumentacji przetargowej, do której dotarli dziennikarze, "Dysput" ma zajmować się "badaniem procesów kształtowania społeczności oraz rozpowszechniania informacji w sieciach społecznościowych", a także "wyznaczeniem czynników, które wpływają na popularność oraz szerokość rozchodzenia się informacji".

Drugim etapem ma być system "Monitor-3", który ma „rozpracowywać metody organizacji oraz kierowania w internecie wirtualną wspólnotą ekspertów, które służą stawianiu zadań oraz kontroli pracy w mediach społecznych jak również regularnemu otrzymywaniu od ekspertów informacji w obrębie zadanych tematów”.

Ostatni etap rosyjskiego systemu wojny informacyjnej ma nosić nazwę kodową "Sztorm-12", który będzie odpowiadał za publikowanie potrzebnych wywiadowi informacji w sieci. Anonimowe źródło w służbie wywiadu zagranicznego poinformowało, że docelowo system ma być przeznaczony zarówno dla prowadzenia sterowania świadomością masową zarówno w kraju, jak i za granicą.

- Po tym jak budowa systemu zostanie zakończona, zacznie się etap testów, który ma udowodnić efektywność jego działania. Na pierwszym etapie system może być przetestowany na krajach Europy Wschodniej, które stanowiły część Związku Radzieckiego - cytuje dziennikarz anonimowego przedstawiciela wywiadu zagranicznego Federacji Rosyjskiej.

Koszt budowy systemu według dokumentacji przetargowej oceniany jest na ponad milion dolarów USA.

 

Takie rewelacje obiegły dziś rano niemal wszystkie główne polskie serwisy informacyjne. Jest prawie pewne, że to „wrzutka”, która ma za zadanie… sterować opinią publiczną i zwiększyć strach u obywateli (a Polacy lubią się bać). Po pierwsze informacje zostały podane przez wszystko wiedzące „anonimowe źródło”, po drugie koszt systemu to tylko milion dolarów? Budowa takiego systemu to ogromne wydatki, a do tego trzeba doliczyć głęboką kieszeń rosyjskich urzędników. Po trzecie, służby rosyjskie(postsowieckie) uchodzą za jedne z najlepszych na świecie lub nawet za najlepsze – opinie ekspertów są sprzeczne, – więc prawdopodobieństwo wycieku takich informacji jest zerowe, chyba że w pewnych kręgach chciano, aby ta informacja dostała się do mediów.

SEK

KOMENTARZE

 • ''a Polacy lubią się bać''
  To założenie, czy teza?
 • Ta, mocarstwo przeznaczy na trzy systemy
  wojny informacyjnej aż cały milion dolarów!!!!!
  To oni będą walczyć śmiechem, czy zabawkę robią??
  Takie durnowate to, że aż strach.
  Systemy wojny informacyjnej działają i na pewno Rosja ma swoje, ale na pewno nie za milion dolarów, tylko więcej.
  Najsłynniejszy zaś taki system to amerykański fejsbook czy jakoś tak.
  Nie dosyć, że pozwala sterować, to jeszcze w sposób łatwy zbiera informacje.
 • @circ 17:11:17
  To wniosek po długiej obserwacji blogosfery i obywateli naszego pięknego kraju.
 • Może po prostu zaczyna sie bronić?
  A RT warto oglądać - jest nie tylko "alternatywne", ale i ciekawe.
 • Ciekawe
  W ramach urabiania obywateli często i gęsto w komentarzach pod artykułami najróżniejszymi onetowymi i innymi pojawiały się antypolskie komentarze. Było tego bardzo dużo - ewidentnie element wojny informacyjnej.

  Od kilku miesięcy obserwujemy zmianę.

  Są prawie wyłącznie komentarze, a'la NE - mówiące prawdę o ty co się dzieje w Polsce.

  Oczywiście "artykuły" onetowe i inne nadal w swej wymowie są antypolskie, albo promujące bylejakość.

  Ciekawe skąd taka zmiana - może zebrała się jakaś grupa patriotów, co pilnuje tych spraw i wpisuje odpowiednie komentarze?

  Ale to by było trudne, bo ludzie w pracy siedzą - może jakiś patriota opłaca paru ludków, co siedzą cały dzień i monitorują informacje, co by je zaraz dobrze skomentować?

  Po co ktoś w mainstreamie ujawnia ludziom, że istnieje coś takiego jak wojna informacyjna?
 • @Maciej Piotr Synak 22:02:58
  Jeśli agentura ma patriotyczną konkurencję... czy to w ogóle możliwe, żeby dali się ubiec?


  A jeśli "przegrywają" na komentarze z patriotami - co za problem wyśledzić ich IP i postraszyć?

  To może mało prawdopodobne...., ale może agentura zmieniła właściciela, a w każdym razie - front....
 • Srali muchi bedzie wiosna
  xIZ6d2ljem15IGdvxYLEmWJpZSwgcG96ZHJhd2lhbSwgTQo=

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej